Gėjų eitynės “Baltic pride 2010“

Gegužės pradžioje įvykusios ir daug atgarsio spaudoje bei televizijoje susilaukusios gėjų bei lesbiečių eitynės. Kurstomos riaušės, mėtomi akmenys, grindinio trinkelės, padegamieji dūminiai užtaisai. Policija protestuotojus malšina įspėjimais apie galimą elektrošoko panaudojimą, ašarinėmis dujomis, prašymais likti ramiems. Sužeisti du pareigūnai, vienas žurnalistas. Suimta keletas asmenų, kurie bandė kurstyti riaušes. Tarp jų ir du seimo nariai. Gėjų eisenos dalyviai saugiai išvežami iš renginio vietos autobusais.

Fotografavau kitoje pusėje – “už tvoros“. Ir, tiesą sakant, buvau pakraupęs, kita vertus, padariau kitokių kadrų. Viską mačiau ir girdėjau iš kitos pusės. Nekalbant apie garsiausiai nuskambėjusius seimūnus, kitus politikos marginalus, minioje maišėsi ir jaunieji fašistai (nacional-socialistai), ir moterys su mažais vaikais, ir šiaip neturintys ką veikti Šnipiškių alkoholikai. Kadangi be žurnalistų, fotografų, operatorių bei taikių protestuotojų ar netgi palaikančiųjų gėjus ir lesbietes nebuvo nieko apart intelekto nesužalotais veidais į gyvulius panašių sužvėrėjusių “piliečių“, buvo gana “linksma“. Didžioji tos masės dalis tiesiog rėkte rėkė: Gėjus lauk!, konservatorius lauk!, pyderus lauk!, pedofilus lauk!. Kaltino kaip visuomet konservatorius, žydus, Grybauskaitę, kitą valdžią, gėjus, pedofilus – visus, tik ne save. Ypač įstrigo incidentas, kai prieš gėjus einantis diedukas Šustauską palaikė gėjumi (nes anas nesuprantamai rėkė kažką į megafoną iki paraudonavimo) ir metė į jį žalią kiaušinį. Tačiau tai buvo tik vienintelis šypseną keliantis dalykas. Kas vyko po to nebeatrodė taip linksma kaip galėtų pasirodyti.

Mačiau tūkstantinę gyvulių bandą, keletą visiškai nekaltų pareigūnų, kurie turėjo sugerti visą bandos pyktį (įskaitant ir akmenis, tvoras). Gaila, nelabai matėsi šios eisenos “kaltininkai“, nes jie buvo toli nuo riaušėmis vos nevirtusios demonstracijos. Bet aš tik dėl keleto kadrų juos norėjau pamatyti. Nebuvau suinteresuotas jiems gadinti šventės ar kitaip įžeidinėti. Man jie gyventi netrukdo. Netrukdo, beje, ir absoliučiai daugumai susirinkusiųjų pavėpsoti į reginį, kurio taip ir nepamatė, ir dėkui dievams.

Mačiau akmenis skrendančius per pusmetrį nuo mano galvos. Mačiau girtą tėvą pasisodinusį mergaitę ant pečių ir stovintį “ugnies zonoje“ prie pat tvoros. Mačiau tokią pat girtą minią, kuri mėtė visa, kas papuolė po ranka ir mėtė nesirinkdami taikinio (labai bijojau dėl to mažo vaiko ant girto tėvo kupros). Mačiau Lietuvos Respublikos seimo narius kurstančius riaušes ir priešinimąsi taikiai eisenai. Mačiau keliasdešimt rėkaujančių marginalų ir begalę jų klausančių. Kraupu, baisu, pikta, šlykštu, gėda – žodžiai, kuriais apibūdinčiau tai, ką mačiau.

Nuoroda: 15min.lt; gejus.blogas; R. Valatkos straipsnis; Nukentėjusieji

This slideshow requires JavaScript.

<— Atgal į REPORTAŽAI